Sevakin Adası Neden Önemlidir? Sevakin Adası Neresi?


SEVAKİN ADASI
Recep Tayyip Erdoğan; Sevakin adasını istedi Sudan’dan…
Bir tarih bilinci, gelecek vizyonu olan devlet adamının atacağı hamleler bunlar.
Katar’da ve Somali’de üs, hemen aradaki Sevakin adasını istemek, stratejik olduğu kadar tarihi mirasa da sahip çıkmak anlamına geliyor.
1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır fethiyle Osmanlı topraklarına katılan Sudan; 1918 yılında Gordon Paşa’nın bölge halkını kandırarak, zaten az olan Osmanlı güçlerinin diğer cephelerdeki zayiat üzerine terketmek zorunda olduğu toprakları.
Yani Sudan neresi, Sevakîn nedir yahu diyen tarih bilmez, Osmanlı sevmez şuursuzların ağzına elinizin tersiyle vurun.
Ve de ki;
Sudan 400 sene Osmanlı toprağı olan yer…
Sevakîn, İskenderun, Sinop Limanı gibi Osmanlı liman adasıydı de.
Tabi, 70 sene sırtını eski vilayetlerine dönmüş cumhuriyetin yeni yetme veletleri nerden bilsin bunları.
Sevakin adası bugün hayalet bir tarihi yıkıntılar şehri.
Bir zamanların Hindistan’dan gelen gemilerin Orta Afrika’ya mal sevkiyatı yaptığı ada limandı.
Çad, Sudan gibi ülkelerin hacılarının Mekke’ye giderken uğradıkları bir liman aynı zamanda.
Sonra, modern Batı’lıların, hümanist Voltaire’nin ortak olduğu şirketin gemilerinin köle ticareti yaptığı liman oldu bir dönem…
Balkanlar’ı, Yemen’i, Hicaz’ı, Trablusgarb’ı, Mısır’ı nasıl kaybettikse, Sudan’ı da öyle kaybettik.
Ve 100 yıl sonra, Osmanlı’nın torunları yine o topraklarda…
Kan kardeşlerimizle, din kardeşlerimizle el ele yine beraber olmak için.
400 sene Osmanlı’nın verdiği huzur sonrası Batı’lının vahşi sömürüsünü yaşayan Afrika’nın mazlum halkları şimdi kardeşlerini bağırlarına basıyorlar.
Fakat işin garibi bizim oralara gidip, tekbirlerle karşılanmamız, Buckingham, Vatikan ve Beyaz Saray’dakilerden daha çok içimizdeki ruhlarını satmışları rahatsız ediyor…
Bizim öncelikli problemimiz bu…

Sevakîn Adası, 1517’de Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethi ile Türk topraklarına katıldı. 1882’de Mısır’ın İngilizler tarafından işgal edilmesiyle Osmanlı yönetiminden çıktı. Sudan’ın 1956 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla, Sevakin Adası Sudan topraklarının bir parçası oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan temasları kapsamında 400 yıl boyunca Osmanlı’nın adası olan Sevakin’i ziyaret etti. Halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı büyük bir sevinçle karşıladığı Sevakin Adası’nda karemala renkli devler meşhur.

Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz’in batı kıyısında düz ve oval bir ada olan Sevakîn, yüzyıllardır önemli bir kültür ve ticaret limanı olarak hizmet gördü. Sevakin Adası 3 bin yıldır güçlü imparatorluklar için stratejik ve hayati öneme sahip liman oldu. Sevakîn Adasında 3. Ramses Milattan Önce 10. yüzyılda bir liman inşa etti. Afrikan’ın Kızıldeniz’e açılan ticaret limanı olan Sevakîn yine Afrikalı Müslümanların Mekke’ye gitmek için hac kapısı oldu.

Osmanlı İmparatorluğunun idaresi altındayken doğrudan İstanbul’dan yönetilen bu adada, Araplar, Afrikalılar, Türkler ve Hintliler gibi çok milletten insan yaşıyordu. Burada farklı milletlerden insanların aralarında yaptıkları evliliklerle çok zengin bir kültür oluştu. Sevakîn geliştikçe Sudan sahillerine zenginlik getirdi.

Sevakin’de binalar taşlaşmış mercanlardan inşa edilmiş. Binaların duvarları işlenmiş ağaç ve taşlarla süslenmişti. Sevakin, 19.yüzyılda Doğu Afrika’dan getirilen kölelerin başka ülkelere gönderilmek üzere toplandığı bir ada haline gelmişti. Köle ticareti ortadan kalkmaya başladığı zaman önemini kaybetmeye başladı.
1918’deki büyük depremden sonra Sevakîn harabeye döndü. Adanın sığ suları ve mercan yapısı sebebiyle ve 20. yüzyılda Sudan limanının inşasıyla ticari önemini kaybetti ve hayalet bir şehre döndü. Bir zamanların mercan şehri olan Sevakin şimdi eski kalıntılarıyla bir turizm sanayine dönüştü. Sevakîn hala Hac için kullanılan bir liman olarak hizmet vermeye devam ediyor.

17 views

Sevakin Adası Neden Önemlidir? Sevakin Adası Neresi? ile Benzer Yazılar:

26 Aralık 2017 Saat : 11:01

Sevakin Adası Neden Önemlidir? Sevakin Adası Neresi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Özcan Bortepe Son Yazılar

Takvim

Mart 2018
P S Ç P C C P
« Ara    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler